Ročník 2019/2020

European Geography Olympiad 2020

Ačkoliv byla prezenční mezinárodní zeměpisná olympiáda (iGeo, International Geography Olympiad), která měla v letos proběhnout v Turecku, přesunuta na rok 2021, nezůstali nakonec vítězové domácí Zeměpisné olympiády bez mezinárodní soutěže. V polovině června bylo totiž Česko přizváno do online Evropské zeměpisné olympiády (EGEO, Euroepan Geograhy Olympiad). Organizující zemí se stalo Srbsko, které tuto online olympiádu přetvořilo z původní Balkánské zeměpisné olympiády fungující od roku 2015. Zúčastnit se mohli tři soutěžící ve věku od 12 do 15 let (junioři) a další tři ve věku od 16 do 19 let (senioři).
V sobotu 29. 8. 2020 proběhla přes MS Teams soutěž ve formátu jako ji známe z iGeo – tedy praktická část nahrazující práci v terénu, multimediální test a písemný test. V kategorii juniorů soutěžilo 25 studentů z 10 zemí. V kategorii seniorů se utkalo 46 studentů ze 14 zemí. Pravidlem mezinárodních soutěží je, že nejsou rozděleny pouze tři medaile, jako to známe ze sportu, ale o počtu a rozdělení medailí rozhoduje organizační výbor. Tentokrát byly medaile rozděleny tak, aby každý stát získal aspoň jednu.
V juniorské kategorii bylo rozděleno 22 medailí, z nichž dvě bronzové a jedna stříbrná putují k českým zástupcům. Stříbrnou medaili vybojoval za 6. místo Adam Martin Rek (Gymnázium Jana Keplera), bronzovou medaili získal za 10. místo obsadil Matěj Šmehýl (Gymnázium V.B.T.Slaný) a 11. místo Marek Dřínovský (Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem). Mezi národy patří Česku z hlediska umístění všech účastníků třetí místo za Ruskem a Litvou.
V kategorii seniorů bylo uděleno 37 medailí, čeští soutěžící získali dvě stříbrné medaile a jednu bronzovou. Stříbrnou medaili získal za celkové 9. místo Jakub Vojtěch Roule (Gymnázium Arcus) a za 16. místo Martin Mlečka (Gymnázium Brno, Elgartova, příspěvková organizace). Bronzovou medaili získal za 21. místo Lukáš Pulec (Gymnázium Cheb). V pořadí národů opět jasně dominovali Litva a Rusko, Česko drželo přední pozice společně s pořádajícím Srbskem, dobře si vedli také Estonci a Bělorusové.
Přes drobné technické problémy s připojením, proběhla online olympiáda velmi dobře. Nicméně všichni organizátoři, vedoucí jednotlivých týmů i soutěžící doufají, že následující rok přeběhnou obě mezinárodní soutěže, kterých se čeští reprezentanti účastní (iGeo a IESO), prezenčně, a že se jich český tým bude moci zúčastnit.
Na závěr patří velký dík všem organizátorům české Zeměpisné olympiády, kteří uspořádali všechna národní postupová kola, díky čemuž bylo možné zástupce na mezinárodní soutěž vyslat. Poděkování patří také Sekci geografie Přírodovědecké fakulty za podporu soutěže.


30.08.2020
Aktuální vývoj kolem soutěží:
bohužel stále platí uvedení, že "MŠMT tak nebude prozatím vyhlašovat soutěže celostátního charakteru (celostátní soutěže, tzn. včetně okresních a krajských kol) pro školní rok 2020/2021".
Vyčkáváme na další postup ze strany MŠMT.

28.08.2020

Zástupci olympiád v médiích

Vzhledem k níže uvedené situaci a rozhodnutí MŠMT nevyhlásit soutěže, se v posledních dnech zvedla na adresu pana ministra školství vlna kritiky, která (doufejme) povede k tomu, aby svá rozhodnutí přehodnotil. Na uvedených odkazech naleznete mediální vystoupení zástupců olympiád:

„Co to má znamenat?“ Věta z „koronavirového manuálu“ zaskočila organizátory olympiád pro nadané děti.
Zdroj: https://denikn.cz/422321/co-to-ma-znamenat-veta-z-koronaviroveho-manualu-zaskocila-organizatory-olympiad-pro-nadane-deti/?fbclid=IwAR0aaryt-S1wBPEl1Y8yn02Jo3mFErmLn6-q4DWDcH_mqa29ze7KOnGxves

Plagův resort škrtl olympiády a soutěže pro školáky. Po kritice slibuje změny.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/souteze-olympiady-ruseni-msmt-rok-2020-2021-studenti-mezinarodni-klani.A200820_102438_domaci_brzy?

Děkujeme všem kolegům i zástupcům médií, kterým není osud soutěží lhostejný!
https://denikn.cz/422321/co-to-ma-znamenat-veta-z-koronaviroveho-manualu-zaskocila-organizatory-ol
22.08.2020

Situace kolem předmětových soutěží

Organizátoři Zeměpisné olympiády vyjadřují znepokojení nad oznámením MŠMT v manuálu pro provoz škol, vydaném dne 17. 8. 2020, ve kterém je uvedena věta: Soutěže celostátního charakteru pro školní rok 2020/2021 nebudou MŠMT vyhlášeny.
Tuto situaci se zástupci olympiád nikdo z MŠMT předem nediskutoval a jménem Zeměpisné olympiády vyzýváme ministra školství pana Ing. Roberta Plagu, Ph.D., aby situaci přehodnotil. Zeměpisná olympiáda se připojila vedle dalších institucí a podpořila otevřený dopis ministru školství, který naleznete v odkazu níže.

Rádi bychom potvrdili, že i přes nejistý vývoj situace se Zeměpisná olympiáda ve školním roce 2020/2021 uskuteční, byť možná v pozměněné podobě (např. distanční formou). Veškeré podrobnosti budou včas zveřejněny na těchto webových stránkách.

Závěrem děkujeme za podporu všem příznivcům soutěží, partnerům a kolegům, kterým na Zeměpisné olympiádě záleží.

https://www.czechscience.cz/msmt/?fbclid=IwAR1uhx7pTWAFHsq6v_lT3G9W2WiLdrnmWd1fLLyOYUivQqlx2OvfSw3
20.08.2020

Výsledky Mapové soutěže 2020

Přinášíme výsledky mapové soutěže ZO.
Všechna díla, která do soutěže přišla (bylo jich celkem 25), jsou velmi povedená a zaslouží si uznání. Mapy si můžete prohlédnout na odkazu uvedeném níže.

Výsledné pořadí je následující:
1. místo: Prokop Bernard / Gymnázium Žamberk / Kam jít na gympl a v kolik hodin čekat na zastávce (mapa č. 14)

2. místo: Kritická místa pro turisty v centru Prahy: Filip Mészároš / Lauderova MŠ, ZŠ a gymnázium při Židovské obci v Praze / Časová dostupnost k nejbližší veřejné toaletě (mapa č. 1)

3. místo je sdílené a obsadili ho tito tři soutěžící:
- Alexandr Blažek / ZŠ J. A. K. v Novém Strašecí / Počátky českého lázeňského turismu na pobřeží Horního Jadranu (Istrie a Kvarner) na přelomu 19. a 20. st. (mapa č. 11)
- Mikuláš Kubín / Křesťanské gymnázium, Kozinova, Praha / Kardinálové v Evropě v roce 2020 (mapa č. 22)
- Jan Žák / ZŠ Sokolov / Evropa na OH (mapa č. 25)

Členové poroty, složení z řad geografů a kartografů, u každé mapy hodnotili originalitu a náročnost tématu/nápadu z pohledu kartografa, kompozici a kvalitu grafického zpracování, použité kartografické vyjadřovací prostředky (adekvátnost jejich použití a jejich provedení), originalitu a náročnost tématu/nápadu z pohledu geografa, geografickou relevantnost/aktuálnost tématu a hloubku jeho zpracování.

Blahopřejeme vítězům a děkujeme všem účastníkům soutěže. Pro VŠECHNY účastníky soutěže chystáme na začátku září (přesném termínu vás ještě budeme informovat) chystáme setkání na Albertově, spojené s krátkou exkurzí, předáním drobné pozornosti každému účastníkovi soutěže a slavnostním předání cen vítězům. Další podrobnosti jsme poslali všem účastníkům soutěže emailem.

https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/Mapova_soutez_2020/
09.07.2020
Ve dnech 22. a 27. června 2020 proběhlo celostátní kolo Zeměpisné olympiády.

V kategorii C se na stupních vítězů umístili:
1. Adam Martin Rek (Gymnázium Jana Keplera)
2. Marek Dřínovský (Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem)
3. Matej Šmehýl (Gymnázium V. B. T. Slaný)


V kategorii D obsadili medailové pozice:
1. Jakub Vojtěch Roule (Soukromé gymnázium ARCUS s.r.o., Praha 9)
2. Martin Mlečka (Gymnázium Elgartova 689, Brno)
3. Lukáš Pulec (Gymnázium Cheb)

Všem vítězům gratulujeme!

Kompletní výsledkové listiny naleznete v PDF příloze.

Děkujeme všem za účast i v letošním specifickém roce a těšíme se se soutěžícími na další ročník Zeměpisné olympiády!
29.06.2020
Vzhledem k mimořádným událostem se organizační tým Zeměpisné olympiády rozhodl pro letošní rok uspořádat celostátní kolo soutěže kombinovanou formou.
Část proběhne distančně a část prezenčně.
V přiložením PDF jsou propozice pro postupující do tohoto kola a přihlášeným soutěžícím budou počátkem června rozeslány další doplňující informace a pokyny.
Vzhledem k tomu, že se MŠMT bohužel v letošním roce rozhodlo soutěže finančně nepodpořit, je naplánovaný průběh výsledkem kompromisu v jednání se sponzory a partnery při hledání finančních zdrojů a snahy uspořádat soutěž alespoň v nějaké podobě.
V rámci terénní části celostátního kola je pak připraven doprovodný program i pro rodiče či doprovod soutěžících v Jílovém u Prahy.
Doufáme tedy, že postupující celostátní kolo v tomto formátu zaujme a těšíme se na viděnou.

23.05.2020
V přiložením PDF souboru naleznete seznam postupujících do celostátního kola 22. ročníku Zeměpisné olympiády 2019/2020.
Žlutou barvou jsou označeni přímí postupující (soutěžící, kteří se umístili na prvních místech v krajích). Oranžovou barvou je pak označeno 10 nejlepších soutěžících napříč republikou, kteří postoupili na body (v případě, že má více soutěžících shodný počet bodů, jako soutěžící na 10. místě, tak postupují všichni s tímto počtem bodů).
Soutěžící, kteří postoupili do celostátního kola, obdrží v příštím týdnu upřesňující informace k termínu konání a průběhu tohoto kola.

Všem postupujícím gratulujeme!

14.05.2020
V přiložením PDF souboru naleznete výsledky krajského kola 22. ročníku Zeměpisné olympiády školního roku 2019/2020, rozdělené po jednotlivých krajích. Pro soutěžní kategorie A a B je krajské kolo kolem nejvyšším, soutěžící z kategorií C a D postupují do kola celostátního. Seznam postupujících do celostátního kola naleznete následující aktualitě.
Všem vítězům ze všech krajů a kategorií srdečně gratulujeme!
Doufáme, že se vám letošní krajské kolo i přes mimořádná opatření líbilo a že se Zeměpisné olympiády zúčastníte i v následujícím roce.

Soutěžící všech kategorií, kteří se umístili na 1.–3. místě, budou v příštím týdnu zvlášť osloveni ohledně předání diplomů.
Soutěžící kategorií C a D, kteří postoupili do celostátního kola, obdrží v příštím týdnu upřesňující informace k termínu konání a průběhu tohoto kola.

Organizační tým děkuje všem soutěžícím za účast v krajském kole Zeměpisné olympiády.
V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na: jakub.jelen@natur.cuni.cz


13.05.2020

Proběhlo krajské kolo Zeměpisné olympiády ONLINE

Právě skončilo letošní krajské kolo Zeměpisné olympiády, které se z důvodu mimořádných opatření konalo ONLINE!
Zúčastnilo se ho téměř 800 soutěžících ze základních i středních škol, kteří pracovali s digitálním atlasem, řešili test geografických znalostí a také praktickou část

Všem soutěžícím děkujeme za účast!

Výsledky budou zveřejněny nejpozději 15. května 2020 zde na na webu.

Obrovské díky patří nejen soutěžícím, ale také všem tvůrcům, organizátorům a pomocníkům, bez kterých by nebylo možné v tak krátkém čase online krajské kolo připravit a uskutečnit!

27.04.2020
Krajské kolo ZO se blíží!
Vše vypukne již v pondělí 27. dubna 2020 ráno.
Soutěžícím byly odeslány doplňující pokyny (viz přiložený PDF soubor) a nyní je vše připraveno na samotnou soutěž.
Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí a s vítězi se těšíme na viděnou v celostátním kole!

24.04.2020
Vzhledem k mimořádným opatřením letos proběhne krajské kolo Zeměpisné olympiády online - v pondělí 27. dubna 2020.

Dnes (16. dubna 2020) byly soutěžícím, kteří do tohoto kola postoupili, odeslány pokyny a informace (viz přiložený soubor).
Pokud někomu ze soutěžících pokyny nedorazily, zkontrolujte si prosím spamový koš. Pokud ani tam pokyny nenaleznete, napište prosím na email jakub.jelen@natur.cuni.cz.

Všem soutěžícím přejeme do krajského kola hodně štěstí!

Velké poděkování patří organizačnímu týmu, který letošní krajké kolo v online podobě připravuje. Dále také našim sponzorům a partnerům - především Kartografii Praha, a. s. a Naladatelství FRAUS, s. r. o., díky kterým mohou soutěžící využívat pro řešení otázek digitální atlasy světa a Česka.


16.04.2020
Krajské kolo Zeměpisné olympiády se blíží!

Organizační tým Zeměpisné olympiády pracuje na přípravách online krajského kola Zeměpisné olympiády na plné obrátky. V průběhu tohoto týdne bude soutěžícím rozeslán informační email s podrobnými pokyny.

V přiložením PDF souboru naleznete seznam postupujících do krajského kola ZO za jednotlivé kategorie. Bohužel z některých škol jsme doposud neobdrželi odpovědi s kontaktními údaji přímo na soutěžící (email).
Prosíme tedy soutěžící, kteří do krajských kol postoupili, aby si seznamy prohlédli. Pokud naleznete vaše jméno označené červenou barvou, zašlete prosím neprodleně na email jakub.jelen@natur.cuni.cz své kontaktní údaje (email), abychom vám také mohli zaslat propozice.

Děkujeme všem za trpělivost a doufáme, že se na krajské kolo ZO těšíte!

14.04.2020

Krajské kolo Zeměpisné olympiády proběhne online

Vážení soutěžící,

rádi bychom vám oznámili, že krajské kolo Zeměpisné olympiády proběhne v letošním roce (vzhledem k mimořádným opatřením) ONLINE.
V tuto chvíli organizační tým připravuje nezbytné podklady a kompletuje seznamy postupujících z okresních kol.
O konkrétním průběhu budete včas informováni, vyčkejte tedy prosím na další pokyny.


24.03.2020
Vážení soutěžící,

i přes aktuální situaci se stále můžete zapojit do soutěže O nejlepší mapu na geografické téma!

TERMÍN NA ODEVZDÁVÁNÍ MAP SE PRODLUŽUJE DO 30. DUBNA 2020!

Jelikož soutěž probíhá distančně - mapy dvoříte doma - soutěž dále probíhá. Pokud vás tedy baví tvořit mapy, neváhejte se zapojit. Návody a tipy naleznete v přiložením souboru.

Své výtvory můžete zasílat buď:
poštou na adresu:
Jakub Jelen,
katedra sociální georafie a reg. rozvoje, Přírodovědecká fakulta UK,
Albertov 6,
128 00, Praha 2

nebo

elektronicky (sken, fotografie apod.) na email lysak@natur.cuni.cz nebo jakub.jelen@natur.cuni.cz.

MAPY PROSÍM NEODEVZDÁVEJTE OSOBNĚ!


Těšíme se na vaše mapy! :-)

Více informací naleznete zde:
https://zemepisnaolympiada.cz/mapova-soutez.phtml
18.03.2020

Mimořádné upozornění

MIMOŘÁDNÉ UPOZORNĚNÍ!

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací v Česku se prozatím odkládá pořádání krajských kol a celostátního kola Zeměpisné olympiády na neurčito.
Situace je pravidelně konzultována s krajskými koordinátory a po odeznění mimořádných opatření se budeme snažit nalézt náhradní termín či jiné řešení uspořádání soutěže.
Účast českých týmů v mezinárodních soutěžích (iGEO a IESO) je z důvodu zastavení financování soutěží ze strany MŠMT pro letošní rok zrušena.

O dalším vývoji budou soutěžící průběžně informováni.

12.03.2020

Okresní kolo ZO - podněty a připomínky

Okresní kolo 22. ročníku Zeměpisné olympiády je v plném proudu, a protože se snažíme otázky stále vylepšovat, budme velice rádi, pokud nám poskytnete zpětnou vazbu. Pokud tedy narazíte při řešení (či v případě porotců při opravování) na jakékoliv nesrovnalosti, chyby či komplikace, nenechávejte si to pro sebe. Vyplňte prosím informaci do následujícího formuláře a organizační tým se došlými podněty bude zabývat.
Děkujeme vám za spolupráci.
https://bit.ly/zpetna_vazba_ZO
26.02.2020

Celostátní kolo ZO získalo významné záštity

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády se pomalu blíží. Přípravy jsou v plném proudu a nad akcí již převzaly záštity významné osobnosti!

Mezi prvními jsou:
1) starostka MČ Prahy 2 Mgr. Jana Černochová
1) radní hlavního města Prahy pro oblast školství PhDr. Mgr. Vít Šimral, Ph.D. et Ph.D.
3) prezident České geografické společnosti doc. RNDr. Pavel Chromý, Ph.D.

Všem moc děkujeme!


15.02.2020
Počátkem února byla odeslána krajským garantům soutěží zadání a autorská řešení okresního kola 22. ročníku Zeměpisné olympiády 2019/2020, které proběhne 26. 2. 2020 (případně v jiném blízkém termínu kvůli jarním prázdninám dle pokynů okresních organizátorů).
Dokumenty by se tedy měly bezpečně dostat až k okresním organizátorům. Ti mají k dispozici také pokyny k okresnímu kolu. Prohlédněte si tyto pokyny v pdf souboru, jsou důležité i pro vás, kteří se na okresní kolo ZO připravujete.

Úlohy i s řešením budou na tomto webu zveřejněny až po proběhnutí všech okresních kol, tj. i v okresech, kde se tato konají později z důvodu jarních prázdnin.
Není přípustné jakoukoliv jinou cestou šířit zadání nebo autorská řešení úloh okresního kola ZO.

V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na: jakub.jelen@natur.cuni.cz

14.02.2020

Nepropásněte školní kolo ZO 2020!

Dovolujeme si připomenout všem soutěžícím i vyučujícím, kteří se v letošním školním roce chtějí zapojit do Zeměpisné olympiády, že školní kola musí proběhnout nejpozději do konce ledna 2020.

Pro školní kolo neexistují podrobné pokyny ani jednotná celostátní zadání, jeho uspořádání je tedy plně na vyučujících zeměpisu.
Inspirace pro tvorbu školního kola viz např. testy předchozích ročníků ZO na tomto webu (záložka "Testy" v pravém horním rohu obrazovky) nebo články, které k ZO pravidelně vycházejí v časpise Geografické rozhledy (viz odkaz níže).

V případě, že nevíte, jak uspořádat školní kolo nebo máte problém s přihlášením své školy do kola okresního, neprodleně kontaktujte hl. organizačního garanta (jakub.jelen@natur.cuni.cz).

Ze školních kol postupují soutěžící do kol okresních, která se uskuteční 26. 2. 2020 (s výjimkou okresů, ve kterých v tomto termínu probíhají jarní prázdniny).

Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí při řešení školních kol!

Za organizační tým
Jakub Jelen

05.01.2020

Vše nejlepší do nového roku

Přejeme všem soutěžícím, vyučujícím i kolegům úpěšný rok 2020 (nejen) se Zeměpisnou olympiádou!

Dekujeme vám za přízeň v předchozích letech a těšíme se na další spolupráci v nadcházejícím roce.

Zároveň si dovolujeme připomenout soutěžícím i vyučujícím, kteří se chtějí zapojit v letošním školním roce do Zeměpisné olympiády, že do konce ledna 2020 musí na školách proběhnout školní kola ZO tak, aby se postupující žáci mohli zúčastnit okresního kola, které se ve většině okresů uskuteční ve středu 26. 2. 2020.
Pro bližší informace viz záložka "Jak se zapojit" případně PDF soubor "Vyhlášení aktuálního ročníku Zeměpisné olympiády pro rok 2019/20" v záložce "jak se zapojit → Pokyny a termíny".

Podrobné propozice pro okresní kolo budou zveřejněny na tomto webu cca 14 dní před konáním okresního kola a rozeslány krajským karantům.
Pro školní kolo neexistují podrobné pokyny ani jednotné celostátní zadání. Inspirace pro školní kola viz např. články z časopisu Geografické rozhledy v sekci "Chci organizovat" nebo testy předchozích ročníků ZO na tomto webu (záložka "Testy" v pravém horním rohu obrazovky).

Hodně štěstí při řešení školních kol!

Za organizační tým
Jakub Jelen

01.01.2020

Setkání účastníků mezinárodních olympiád s ministrem školství

Dne 12. 12. 2019 proběhlo v Karolinu tradiční setkání účastníků mezinárodních olympiád se zástupci Ministerstva školství.

Zeměpisná olympiáda byla reprezentována dvěma týmy – The International Geography Olympiad (iGeo) a The International Earth Science Olympiad (IESO)

Za tým iGEO ocenění převzali:

Martin Procházka - soutěžící
Lukáš Pulec - soutěžící
Daniel Justiz - soutěžící
Vojtěch Nováček - soutěžící
Mgr. Radek Durna - doprovod (katedra geografie, Pedagogická fakulta MU, Brno)
RNDr. Hana Svobodová, Ph.D - vedoucí týmu (katedra geografie, Pedagogická fakulta MU, Brno)

Za tým IESOocenění převzali:

Jakub Strašlipka - soutěžící ZO
Jakub Vojtěch Roule - soutěžící ZO
Marek Pavlica - soutěžící GO
Pavel Trávníček - soutěžící GO
Mgr. Lenka Pavelková, MSc. - doprovod ZO (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova, Praha)
doc. RNDr. Rostislav Melichar, Dr. - vedoucí týmu + doprovod GO (Přírodovědecká fakulta, Masarykova Univerzita, Brno)


Poděkování patří touto cestou nejen soutěžícím za výbornou reprezentaci české geografie v zahraničí, ale také jejich tutorům za tvrdou práci v mezinárodních porotách.

* ZO = Zeměpisná olympiáda, GO = Geologická olympiáda

26.12.2019
Organizátoři Zeměpisné olympiády vyhlašují ve spolupráci s Českou kartografickou společností 4. ročník doplňkové soutěže O nejlepší mapu na geografické téma.

I letos se mohou všichni účastníci Zeměpisné olympiády zapojit do doplňkové soutěže, která je zaměřena na tvorbu map.
Pokud vás tedy baví vytvářet mapy, přečtěte si přiložené instrukce a neváhejte se zapojit!
Autoři nejlepších map budou odměněni Českou kartografickou společností zajímavými cenami

V případě otázek pište na email: lysak@natur.cuni.cz nebo jakub.jelen@natur.cuni.cz.24.11.2019
V příloženém PDF souboru naleznete vyhlášení a propozice 22. ročníku Zeměpisné olympiády pro školní rok 2019/2020.

Nejdůležitější termíny:

školní kolo - do konce ledna 2020

okresní kolo - 26. 2. 2020

krajské kolo - 25. 3. 2020

ústřední kolo - 23. a 24. 4. 2020

Detailní propozice ke každému kolu (okresnímu, krajskému a ústřednímu) budou opět zveřejňovány cca 14 dní před konáním příslušného kola kola na těchto webových stránkách a rozesílána jednotlivým krajským garantům.

Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí!


06.10.2019


Podporují nás

 © GEO v1.60 (22-11-2023)