Aktuální ročník

ZO v novém čísle Geografických rozhledů

V právě vycházejícím prvním čísle časopisu Geografické rozhledy naleznete i článek, který je věnován uplynulému ročníku Zeměpisné olympiády.

https://www.researchgate.net/publication/344658729_Zemepisna_olympiada_prekrocila_hranice_svych_mo
14.10.2020
 

Vyhlášení doplňkové soutěže O nejlepší mapu na geografické téma

klikněte pro zobrazení podrobností
I v letošním roce se můžete zapojit do doplňkové soutěže O nejlepší mapu na geografické téma.
Pokud vás baví tvořit mapy, neváhejte sednout ke stolu nebo k počítači, zamyslet se nad nějakým zajímavým geografickým jevem a znázorněte jej.
Nejlepší mapy budou oceněny zajímavými cenami, vítěze vybere odborná porota sloužena z kartografů i geografů.
Více informací naleznete v přiložením PDF nebo v sekci JAK SE ZAPOJIT → MAPOVÁ SOUTĚŽ (viz odkaz).

Těšíme se na vaše mapy! :-)

* V případě nepříznivé epidemiologické situace se vyhodnocení map uskuteční online formou, soutěž ale určitě proběhne. Neváhejte se tedy zapojit!

https://zemepisnaolympiada.cz/mapova-soutez.phtml
13.10.2020
 

Online symposium věd o Zemi

Část organizátorů IESO se rozhodla letos zorganizovat online symposium věd o Zemi - tak, aby se účastníci z jednotlivých států mohli potkat alespoň online a mohli si vyzkoušet práci na společných projektech. Prezentace projektů vytvořených v září proběhne zítra (October 11, 2020 at 6:30 am PST, tj. 15:30 středoevropského času). V týmu 2 bude prezentovat i Anna Čepelová z Geologické olympiády, se kterou ZO dlouhodobě spolupracuje a vysílá společně účastníky na IESO. Informace a link na prezentaci najdete na odkaze níže.
https://https://sites.google.com/view/iess2020/sessions/september?fbclid=IwAR3uHWdyYUpFihJsGGFINfm
10.10.2020
 

Zeměpis jako životní přítel

Jak vidí Zeměpisnou olympiádu jeden ze soutěžících loňského ročníku, který reprezentoval Česko na eGeo?

Moje zeměpisné „lovestory“ začínalo podobně jako u většiny milovníků tohoto oboru. Už od malička pohádky nahradily geografické dokumenty, hraní s hračkami protáčení glóbusem a čtení pohádek nekonečné studování atlasu světa.
Tato krásná záliba mi naštěstí vydržela i do dalších let - po příchodu na první stupeň ZŠ jsem například zjistil, že ne každý umí seřadit prvních 30 států podle rozlohy i obyvatelstva, a dokonce jsem objevil nezájem některých spolužáků o tento obor. Neustálé nazývání „nerdem“ a podobnými přízvisky mne naopak silně motivovalo a já pouze nevysedl z rozjetého vlaku.
Největším krokem vpřed bylo ovšem objevení sedmého nebe na Zemi pro člověka mého druhu – zeměpisné olympiády. Do této doby se vždy jednalo pouze o moji osobní zálibu a nyní jsem dostal šanci se porovnat s ostatními, a zároveň nevídaným způsobem rozšířit své znalosti a obzory. Díky svým nemalým znalostem jsem byl tedy každoročně vysílán reprezentovat naši školu na okresní i krajské úrovni.
Nastává jaro roku 2020, se žalem v oku sleduji jak všechna krajská kola vědomostních soutěží, kterých jsem se zúčastnil, jsou rušena a začínám se uchylovat až do tragických stavů. Načež jako jasná hvězda na obzoru přišel email o konání krajského kola ZO online. V tuto chvíli mě nemohlo nic lepšího potkat, všechno úsilí a přípravu jsem tedy zaměřil na právě tuto událost. Výsledek stál za to – i přes druhé umístění v kraji Vysočina se mi splnil můj dávný sen – postoupení do celostátního kola!
Celostátní kolo se také konalo z části online, ovšem závěr soutěže (terénní část a multimediální test) byl díkybohu v reálném světě, lépe řečeno v Jílovém u Prahy. Po intenzivní, avšak krátké přípravě jsem se tedy vydal reprezentovat svůj kraj. 27. června byl Den D a zpětně musím konstatovat, že pravděpodobně i jeden z nejlepších dnů mého života. Po dni stráveném intenzivní prací v krásné krajině a přátelském kolektivu jsem se domů vracel s úsměvem na tváři, a dokonce s 2. místem.
Kromě úžasných cen jsem dostal pro mě něco mnohem cennějšího – možnost reprezentovat ČR v zahraničí – přesněji na eGeo (Evropská geografická olympiáda). Ta se bohužel konala celá online, ale i tak byla nezapomenutelným zážitkem. Přichází na řadu 29. srpen, téměř celá česká mise se schází na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Po třech hodinách poměrně povedeného testování jsme měli hotovo. Druhý den jsme obdrželi i naše výsledky a následně nezbývalo nic jiného než oslavovat. Já osobně získal bronzovou medaili, celkově jednu ze dvou bronzových spolu s jednou stříbrnou získanou Čechy v naší kategorii. Naše skvělé výkony společně s dalším dobrým umístěním našich starších kamarádů zajistily ČR celkově 3. místo z 12 zúčastněných zemí.
Tím dosavadní kapitola končí a já jen doufám, že se nejednalo o poslední zážitky, které mi zeměpis přinesl. Tímto bych chtěl také velmi poděkovat organizátorům ZO, kteří mi i letos umožnili hledat nové cesty v této nádherné vědě. Nic takového bych nemohl zažít, kdyby nebylo jejich obětavosti a touhy poznávat.
… velké dík patří i mým nejbližším příbuzným, kteří vydrželi mé nekonečné zeměpisné přednášky a jistě se těší na ještě objemnější v budoucnu.

Marek Dřínovský, Gymnázium Bystřice nad Pernštejnem


20.09.2020
 

Předávání cen vítězům Mapové soutěže ZO 2019/2020

V pátek 11. září proběhlo na Přírodovědecké fakultě UK předávání cen vítězům letošní Mapové soutěže Zeměpisné olympiády.
Všem vítězům ještě jednou gratulujeme, fotografie z akce si můžete prohlédnout zde:

https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/Predavani_cen_Mapova_soutez_2020/
12.09.2020
 

Účastníci EGEO na ČT24

V pátek 4. září vystoupili v pořadu České televize Studio 6 společně s hlavním organizačním garantem ZO účastníci mezinárodní olympiády EGEO.
Záznam je možné nalézt na uvedeném odkazu.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/220411010100904/video/787208
06.09.2020
 

Vyhlášení 23. ročníku Zeměpisné olympiády

klikněte pro zobrazení podrobností
Vážení soutěžící, vážení pedagogové,

dovolte nám vyhlásit již 23. ročník Zeměpisné olympiády. Vyhlášení najdete v přiloženém PDF souboru.
Vzhledem k nejistému epidemiologickému vývoji je možné, že i letošní ročník dozná určitých dílčích změn, jsme však připraveni vše operativně řešit tak, aby mohla proběhnout všechna národní kola (okresní, krajská i celostátní).

Termíny jednotlivých kol jsou:
školní kolo: do konce ledna 2021
okresní kola: 17. 2. 2021
krajská kola: 17. 3. 2021
celostátní kolo: 22. – 23. 4. 2021

Detailní propozice ke každému kolu (okresnímu, krajskému a ústřednímu) budou opět zveřejňovány cca 14 dní před konáním příslušného kola kola na těchto webových stránkách a rozesílána jednotlivým krajským garantům.

Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí!

Děkujeme vám za podporu Zeměpisné olympiády.
Za organizační tým
Jakub Jelen

01.09.2020
 


   
 © GEO v1.46 (12-10-2020)