Úspěchy na mezinárodních olympiádách
Česko se od roku 2002 účastní (či v minulosti účastnilo) následujících mezinárodních geografických olympiád:
- Mezinárodní geografická olympiáda (iGeo) - od roku 2002 dosud
- Mezinárodní olympiáda věd o Zemi IESO – od roku 2016 dosud
- National Geographic World Championship – od roku 2009 do roku 2013
- Central European Regional Olympiad (CERIGEO) – od roku 2003 do roku 2011
- European Geography Olympiad – poprvé v roce 2020
Dosavadní úspěchy Česka v mezinárodních geografických soutěžích dokumentuje celkem 33 bronzových, 11 stříbrných a 10 zlatých medailí od roku 2002 do roku 2020.
Dosud největší úspěch zaznamenali soutěžící na iGeo v roce 2012, kde se Česko jako celek umístilo na 8. místě na světě.
Přehled českých medailistů na Evropské zeměpisné olympiádě EGEO:
2021 – online
- 2 stříbrné medaile v kategorii JUNIORS: Ivan Žemlička, Pavla Šimová
- 2 bronzové medaile v kategorii JUNIORS: Ondřej Zapletal, Jan Bartoň
- + v této kategorii získal český tým bronz za prezentaci posteru
- 2 zlaté medaile v kategorii SENIORS: Tadeáš Krejčí, Pavel Tomek
- 1 bronzová medaile v kategorii SENIORS: Jana Dandová
2020 – Srbsko
- 3 stříbrné medaile: Adam Martin Rek, Jakub Vojtěch Roule a Martin Mlečka
- 3 bronzové medaile: Matěj Šmehýl, Marek Dřínovský a Lukáš Pulec
Přehled českých medailistů na Mezinárodní geografické olympiádě iGeo:
2021 – online (pořadatelská země: Turecko)
- 2 bronzové medaile: Martin Procházka, Šimon Hradecký
2019 – Hong Kong, Čína
- 2 bronzové medaile: Daniel Justiz, Vojtěch Nováček
2018 – Québec, Kanada
- 1 bronzová medaile: Daniel Vašek
2017 – Bělehrad, Srbsko
- 1 bronzová medaile: Jakub Strašlipka
2016 – Peking, Čína
- 1 bronzová medaile: Ondřej Babka
2015 – Tver, Rusko
- 3 bronzové medaile: Lukáš Klein, Radek Pileček, Ondřej Novotný
2014 – Krakov, Polsko
- 1 stříbrná medaile: Hana Pařízková
- 1 bronzová medaile: Filip Hulec
2013 – Kjóto, Japonsko
- 2 bronzové medaile: Jan Kozák, Bruno Jurášek
2012 – Kolín nad Rýnem, Německo
- 1 zlatá medaile: Hana Pařízková (6. místo ze 124 soutěžících)
- 1 stříbrná medaile: Petr Kolařík
- Česko celkově na 8. místě ze 31 států světa
2010 – Taipei, Taiwan
- 1 stříbrná medaile: Jan Šimbera
- 2 bronzové medaile: Petr Kolařík, Tomáš Koutný
2008 – Kartágo, Tunisko
- 1 zlatá medaile: Petr Janský
- 2 bronzové medaile: Michal Honzíček, Ladislav Robotka
2006 – Brisbane, Austrálie
- 3 bronzové medaile: Martin Mejstřík, Petr Janský, Michal Honzíček
Přehled českých medailistů na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi IESO:
2019 – Daegu, Jižní Korea
- individuální soutěž:
- 1 zlatá medaile: Marek Pavlica
- 1 stříbrná medaile: Jakub Strašlipka
- 1 bronzová medaile: Jakub Vojtěch Roule
- týmová soutěž ITFI (International Team Field Investigation):
- 1 stříbrná medaile: Jakub Vojtěch Roule
- 1 bronzová medaile: Jakub Strašlipka
- týmová soutěž ESP (Earth Science Project):
- 1 zlatá medaile: Pavel Trávníček
- 1 stříbrná medaile: Jakub Vojtěch Roule
2018 – Kanchanaburi, Thajsko
- individuální soutěž:
- 3 bronzové medaile: Václav Loučka, Jakub Vácha, Petr Vaněk
- týmová soutěž ITFI (International Team Field Investigation):
- 1 zlatá medaile: Vladan Vítek
- 1 bronzová medaile: Jakub Vácha
- týmová soutěž ESP (Earth Science Project):
- 1 zlatá medaile: Vladan Vítek
- 1 bronzová medaile: Petr Vaněk
2017 – Francouzská riviéra, Francie
- individuální soutěž:
- 1 bronzová medaile: Vojtěch Turland
- týmová soutěž ITFI (International Team Field Investigation):
- 1 zlatá medaile: Vojtěch Nováček
- 2 stříbrné medaile: Vojtěch Turland, Jan Táborský
- týmová soutěž ESP (Earth Science Project):
- 1 zlatá medaile: Vojtěch Turland
2016 – Prefektura Mie, Japonsko
- individuální soutěž:
- 3 bronzové medaile: Vít Horáček, Matouš Najman, Cyril Novotný
- týmová soutěž ITFI (International Team Field Investigation):
- 1 zlatá medaile: Matouš Najman
- 1 bronzová medaile: Cyril Novotný
- týmová soutěž ESP (Earth Science Project):
- 1 zlatá medaile: Štěpán Burda
Přehled českých úspěchů na National Geographic World Championship:
2013 – Petrohrad, Rusko
- Česko jako tým skončilo na 15. místě (Daniel Vašek, Václav Táborský, Václav Suchan)
2011 – San Francisco, USA
- Česko jako tým skončilo na 10. místě (Bruno Jurášek, Ondřej Babka, Martin Chýle)
2009 – Ciudad de México, Mexiko
- Česko jako tým skončilo na 11. místě (Hana Pařízková, Filip Hulec, Martin Raszyk)
|