Ročník 2018/2019

Výsledky ústředního kola Zeměpisné olympiády 2019

klikněte pro zobrazení podrobností
Ve dnech 25. a 26. dubna 2019 proběhlo v prostorách Přírodovědecké fakulty UK ústřední kolo Zeměpisné olympiády.

V kategorii C se na stupních vítězů umístili:
1. Prokop Bernard (Gymnázium Žamberk)
2. Milena Šebková (Církevní gymnázium Mikulášské náměstí, Plzeň)
3. Matěj Ságl (Gymnázium Jihlava, ul. Jana Masaryka)


V kategorii D obsadili medailové pozice:
1. Jakub Strašlipka (Gymn. F. X. Šaldy, Liberec)
2. Jakub Vojtěch Roule (Soukromé gymnázium ARCUS s.r.o., Praha 9)
3. Martin Mlečka (Gymnázium Elgartova 689, Brno)

Na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi (The 13th International Earth Science Olympiad – IESO) do Jižní Koreje odjedou spolu s vítězi celostátního kola Geologické olympiády Česko reprezentovat Jakub Strašlipka a Jakub Vojtěch Roule.

Na Mezinárodní geografickou olymmpiádu (The International Geography Olympiad – iGeo) do Hong Kongu odjede tým ve složení: Lukáš Pulec, Martin Procházka, Daniel Justiz a Vojtěch Nováček.


Kompletní výsledkové listiny naleznete v PDF příloze.

Všem vítězům gratulujeme!

28.04.2019
 

Výsledky 3. ročníku doplňkové soutěže O nejlepší mapu na geografické téma

I v letošním roce se v rámci ústředního kola Zeměpisné olympiády uskutečnila doplňková soutěž "O nejlepší mapu na geografické téma". Každý účastník Zeměpisné olympiády se mohl do soutěže zapojit odevzdáním vlastnoručně vytvořené mapy na libovolné geografické téma.

Všechny soutěžní mapy byly v průběhu ústředního kola vystaveny v prostorách PřF a v rámci kategorie MAP POPULI proběhlo hlasování veřejnosti. Celkem bylo odevzdáno 148 hlasů a vítěznou se stala mapa s názvem "V kolik ráno vyrazit do školy", autor Filip Mészároš (Lauderova MŠ, ZŠ a gymnázium při Židovské obci v Praze), která obdržela celkem 47 hlasů.

Vlastní finále soutěže pak probíalo formou prezentací vytvořených map před odbodnou komisí, jejíž členové byli:

RNDr. Jakub Lysák, Ph. D. (předseda komise, katedra aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK)
Mgr. Jan Ptáček (Kartografie Praha, a. s.)
Ing. Miroslav Čábelka (katedra aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK)
RNDr. Jana Jíchová, Ph. D. (katedra soc. geografie a reg. rozvoje PřF UK)
Mgr. Anna Altová (katedra demografie a geodemografie PřF UK)
Mgr. Michaela Tomková (katedra aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK)
RNDr. Kristýna Falátková (katedra fyzické geografie a geoekologie PřF UK)


Autoři nejlepších map byli odměněni Českou kartografickou společností zajímavými cenami. Na stupních vítězů se umístili:

1. Filip Mészároš (Lauderova MŠ, ZŠ a gymnázium při Židovské obci v Praze) za mapu s názvem "V kolik ráno vyrazit do školy"
2. tercie gymnázia Pelhřimov (Gymnázium a OA Pelhřimov) za mapu s názvem "Státy Evropy - Když se řekne ..."
3. Jakub Skuček (Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor) za mapu s názvem "Geopolitický vývoj v oblasti jižního Atlantiku a Patagonie od 18. století po současnost".

28.04.2019
 

Finále 3. ročníku soutěže "O nejlepší mapu na geografické téma"

klikněte pro zobrazení podrobností
V rámci celostátního kola 21. ročníku Zeměpisné olympiády se již potřetí uskuteční i finále doplňkové soutěže "O nejlepší mapu na geografické téma".

V přiloženém PDF souboru naleznete seznam postupujících do tohoto finále, které se uskuteční v pátek 26. dubna 2019 od 11:00 (na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, Albertov 6, Praha 2).


V rámci finále budou soutěžící prezentovat vytvořené mapy (maximálně pětiminutové představení odevzdaných map – co mapa zobrazuje a proč právě to, metody tvorby, datové zdroje atd.). Představení map před hodnotící komisí bude ústní, je tedy nutná osobní účast soutěžícího.

Program soutěže:
11:00 – 11:30: registrace soutěžících (učebna Z1, 2. patro, budova děkanátu Přírodovědecké fakulty UK, Albertov 6, Praha 2)
11:30 – 13:30: soutěžní prezentace
15:00 – 16:00: slavnostní vyhlášení výsledků (v rámci slavnostního zakončení celostátního kola 21. ročníku Zeměpisné olympiády)

Účast soutěžících ve finále soutěže O nejlepší mapu na geografické téma potvrďte prosím nejpozději do 22. dubna 2019 na email jakub.jelen@natur.cuni.cz.

Těšíme se na viděnou v Praze!

13.04.2019
 

Seznam postupujících do ústředního kola Zeměpisní olympiády 2018/2019

klikněte pro zobrazení podrobností
Vážení soutěžící,

v přiložením souboru naleznete výsledkové listiny krajských kol kategorií C a D 21. ročníku Zeměpisné olympiády 2018/2019.
Soutěžícím, jejichž jména jsou podbarvena žlutou a okrovou barvou, bude nabídnuta účast v ústředním kole, které se uskuteční 25. a 26. 4. 2019 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (Albertov 6, Praha 2). Jim nebo jejich pedagogům bude e-mailem rozeslán o postupu do ústředního kola informační dopis.

Gratulujeme všem, kteří se ZO v letošním ročníku zúčastnili i těm, kdo jim pomáhali se na soutěž připravit.
S postupujícími se těšíme brzy na viděnou na ústředním kole v Praze!

29.03.2019
 

Propozice pro ústřední kolo ZO 2018/2019

klikněte pro zobrazení podrobností
V příloze naleznete propozice pro ústřední (celostátní) kolo Zeměpisné olympiády, které se uskuteční 25. a 26. dubna 2019 v Praze na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (Albertov 6, Praha 2).

29.03.2019
 

Výsledkové listiny krajských kol kategorií A a B

klikněte pro zobrazení podrobností
V přiložením souboru naleznete výsledkové listiny krajských kol kategorií A a B pro celé Česko.
Pro tyto kategorie je krajské kolo kolem finálním.

Všem soutěžícím děkujeme za účast v letošním 21. ročníku Zeměpisné olympiády a vítězům gratulujeme.28.03.2019
 

Připomínky k okresnímu a krajskému kolu ZO

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili okresních i krajských kol letošního ročníku Zeměpisné olympiády.
Rádi bychom se dozvěděli, jak se vám tato letošní kola líbila / nelíbila. Proto vás prosíme, abyste si našli chvíli času a podělili se s námi o vaše zkušenosti.
Případné odhalené nepřesnosti v zadání či řešení úloh ZO tedy prosím nahlaste prostřednictvím příslušného formuláře ve sdíleném dokumentu (viz odkaz níže).
Děkujeme.
Dotazy týkající se technických problémů směřujte na durna@mail.muni.cz
http://docs.google.com/spreadsheets/d/1J9xqchELq8pxhtAQVlPZjeR5KQZG0_oiTWVfunCkhfw/edit?fbclid=Iw
21.03.2019
 

Vyhlášení krajského kola ZO 2018/2019

klikněte pro zobrazení podrobností
Vyhlášení krajského kola ZO 2018/2019

Počátkem března byla odeslána krajským garantům soutěží zadání a autorská řešení krajského kola 21. ročníku Zeměpisné olympiády 2018/2019.
Dokumenty by se tedy měly bezpečně dostat až ke krajským organizátorům. Ti mají k dispozici také pokyny ke krajskému kolu. Prohlédněte si tyto pokyny v přiloženém pdf souboru, jsou důležité i pro vás, kteří se na krajské kolo ZO připravujete a kteří postoupíte do celostátního kola.

Seznam postupujících na celostátní kolo bude zveřejněn na těchto stránkách ihned, jakmile se ze všech krajů sejdou výsledky kol krajských.

Všem soutěřícím přejeme do krajského kola hodně štěstí!

09.03.2019
 

Vyhlášení okresního kola

klikněte pro zobrazení podrobností
Počátkem února byla odeslána krajským garantům soutěží zadání a autorská řešení okresního kola 21. ročníku Zeměpisné olympiády 2018/2019, které proběhne 20. 2. 2019 (případně v jiném blízkém termínu kvůli jarním prázdninám dle pokynů okresních organizátorů).
Dokumenty by se tedy měly bezpečně dostat až k okresním organizátorům.

Ti mají k dispozici také pokyny k okresnímu kolu. Prohlédněte si tyto pokyny v pdf souboru, jsou důležité i pro vás, kteří se na okresní kolo ZO připravujete.
Hodně štěstí!

Úlohy i s řešením budou na tomto webu zveřejněny až po proběhnutí všech okresních kol, tj. i v okresech, kde se tato konají později z důvodu jarních prázdnin.
Není přípustné jakoukoliv jinou cestou šířit zadání nebo autorská řešení úloh okresního kola ZO.

V případě jakýchkoliv dotazů se obracejte na: jakub.jelen@natur.cuni.cz

04.02.2019
 

Celostátní kolo ZO obrdželo záštitu starostky MČ Prahy 2

klikněte pro zobrazení podrobností
I když stále probíhají teprve školní kola Zeměpisné olympiády, tak trošku předběhneme a pochlubíme se, že nad kolem celostátním nám udělila záštitu paní starostka městské části Praha 2 Mgr. Jana Černochová!
Děkujeme!

21.01.2019
 

Nepropásněte školní kolo ZO 2019!

Dovolujeme si připomenout všem soutěžícím i vyučujícím, kteří se v letošním školním roce chtějí zapojit do Zeměpisné olympiády, že školní kola musí proběhnout nejpozději do konce ledna 2019.

Pro školní kolo neexistují podrobné pokyny ani jednotná celostátní zadání, jeho uspořádání je tedy plně na vyučujících zeměpisu.
Inspirace pro tvorbu školního kola viz např. testy předchozích ročníků ZO na tomto webu (záložka "Testy" v pravém horním rohu obrazovky) nebo články, které k ZO pravidelně vycházejí v časpise Geografické rozhledy (viz odkaz níže).

V případě, že nevíte, jak uspořádat školní kolo nebo máte problém s přihlášením své školy do kola okresního, neprodleně kontaktujte hl. organizačního garanta (jakub.jelen@natur.cuni.cz).

Ze školních kol postupují soutěžící do kol okresních, která se uskuteční 20. února 2019 (s výjimkou okresů, ve kterých v tomto termínu probíhají jarní prázdniny).

Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí při řešení školních kol!

Za organizační tým
Jakub Jelen
http://zemepisnaolympiada.cz/chci-organizovat.phtml
08.01.2019
 

Krásné Vánoce a šťastný nový rok

Přejeme všem soutěžícím, vyučujícím i kolegům krásné Vánoce a úspěšný rok 2019 (nejen) se Zeměpisnou olympiádou!

Dekujeme vám za přízeň a těšíme se na další spolupráci v nadcházejícím roce.

Zároveň si dovolujeme připomenout soutěžícím i vyučujícím, kteří se chtějí zapojit v letošním školním roce do Zeměpisné olympiády, že do konce ledna 2019 musí na školách proběhnout školní kola tak, aby se postupující žáci mohli zúčastnit kola okresního, které se ve většině okresů uskuteční ve středu 20. 2. 2019.
Pro bližší informace viz záložka "Jak se zapojit" případně PDF soubor "Vyhlášení aktuálního ročníku Zeměpisné olympiády pro rok 2018/19" v záložce "jak se zapojit → Pokyny a termíny".

Za organizační tým
Jakub Jelen

22.12.2018
 

Setkání účastníků mezinárodních olympiád s ministrem školství

Dne 13. 12. 2017 proběhlo v Karolinu tradiční setkání účastníků mezinárodních olympiád se zástupci Ministerstva školství.

Zeměpisná olympiáda byla reprezentována dvěma týmy – iGeo a IESO.


Za tým iGEO ocenění převzali:

Jakub Vojtěch Roule (Soukromé gymnázium ARCUS s.r.o., Praha)
Lukáš Pulec (Gymnázium Cheb)
Daniel Vašek (Gymnázium Žďár nad Sázavou)
Jakub Strašlipka (Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec).
Mgr. Radek Durna - doprovod (katedra geografie, Pedagogická fakulta MU, Brno)
RNDr. Hana Svobodová, Ph.D - vedoucí týmu (katedra geografie, Pedagogická fakulta MU, Brno)


Za tým IESOocenění převzali:

Vladan Vítek (Gymnázium Olgy Havlové, Ostrava)
Václav Loučka (Gymnázium Nad Alejí, Praha 6)
Jakub Vácha (Gymnázium Soběslav)
Petr Vaněk (Gymnázium České Budějovice, Jírovcova 8)
Bc. Filip Hulec - doprovod (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova, Praha 2)
doc. RNDr. Rostislav Melichar, Dr. - vedoucí týmu (Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova, Praha 2)


Poděkování patří touto cestou nejen soutěžícím za výbornou reprezentaci české geografie v zahraničí, ale také jejich tutorům za tvrdou práci v mezinárodních porotách.


Fotografie z akce naleznete zde:
https://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/Setkani_olympioniku_s_ministrem_skolstvi_2018/

Video z akce naleznete zde:
http://www.youtube.com/watch?v=WCnU0qRpykQ&t=6151s&fbclid=IwAR15sl9AlkZetbDMEGfc2RT38CkeUOt3MJEkf
13.12.2018
 

Nový leták Zeměpisné olympiády

klikněte pro zobrazení podrobností
Pro 21. ročník Zeměpisné olympiády jsme připravili zcela nový propagační leták, který naleznete v přiloženém PDF souboru.

Letáky je možné bezplatně rozeslat v tištěné podobě i do vašich škol!

V případě zájmu prosím napište kontaktní údaje a požadované množství letáků na adresu: jakub.jelen@natur.cuni.cz28.09.2018
 

Vyhlášení 21. ročníku Zeměpisné olympiády

klikněte pro zobrazení podrobností
V přiloženém PDF souboru naleznete vyhlášení a propozice 21. ročníku Zeměpisné olympiády pro školním rok 2018/2019.

Nejdůležitější termíny:

školní kolo - do konce ledna 2019
okresní kolo - 20. 2. 2019
krajské kolo - 20. 3. 2019
ústřední kolo - 25. a 26. 4. 2019


Detailní propozice ke každému kolu (okresnímu, krajskému a ústřednímu) budou opět zveřejňovány cca 14 dní před konáním příslušného kola na těchto webových stránkách a rosezílány jednotlivým garantům.

Všem soutěžícím přejeme do nadcházejícího ročníku hodně štěstí!


Zde se můžete dočíst o úspěších českého týmu na mezinárodních zeměpisných olympiádách, které se uskutečnily v průběhu srpna 2018.

http://vedavyzkum.cz/z-domova/z-domova/uspechy-ceskych-tymu-na-mezinarodnich-geografickych-soutez
02.09.2018
 


   
 © GEO v1.41 (19-11-2019)