Aktuality

Soustředění a letní geografická škola Zeměpisné olympiády 2017

klikněte pro zobrazení podrobností
Ve dnech 20.–23. července 2017 se v Chotěboři (okres Havlíčkův Brod) uskutečnilo soustředění a letní geografická škola Zeměpisné olympiády 2017.
Sešli se zde vítězové celostátního kola této soutěže z kategorie C spolu s dvěma týmy, které byly složené z vítězů kategorie D. Tyto týmy pojedou zanedlouho reprezentovat Česko na mezinárodní soutěže iGeo (Srbsko) a IESO (Francie). Pod vedením organizátorů ZO a tutorů z různých geografických pracovišť v Česku (UJEP v Ústí nad Labem, MU Brno, UK Praha) zde účastníci vyslechli teoretické přednášky (strategické plánování, kartografie, geologie), které se jim následně hodily při plnění nejrůznějších terénních úkolů.

Přehled jednotlivých dní včetně fotografií naleznete v přiloženém souboru.

Fotogalerie ze soustředění zde: http://geografickaolympiada.rajce.idnes.cz/

25.07.2017
 

Soustředění vítězů a letní geografická škola Zeměpisné olympiády 2017

klikněte pro zobrazení podrobností
Před výjezdem na mezinárodní soutěže iGeo (Srbsko) a IESO (Francie) proběhne intenzivní školení a příprava reprezentačních týmů pod vedením organizátorů ZO a tutorů z různých geografických pracovišť v Česku (UJEP v Ústí nad Labem, MU Brno, UK Praha). Soustředění se uskuteční 20.–23. 7. 2017 v Chotěboři (okres Havlíčkův Brod) ve spolupráci s tamními školami (gymnáziem a základní školou) a Městem Chotěboř. Podrobný program a propozice soustředí naleznete v příloze PDF.

12.06.2017
 

Fotoreportáž z celostátního kola

Kompletní fotogalerii naleznete zde a zde

Celostátní kolo ZO bylo zahájeno 24. 4. na akademické půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.


Následně byli soutěžící dopraveni do Pikovic v Posázaví, kde řešili na pěti stanovištích terénní úlohy. Některé se vztahovaly k modelové situaci, že na řece Sázavě bude vybudována přehradní nádrž. Úkolem bylo vyměřit výšku nové lávky přes vodu nebo vyšetřit, kolik stávajících domů bude zaplaveno. Dále byla testována jejich dovednost pozorování krajiny a získávání informací z objektů, které se v ní nachází (např. tabule naučné stezky, turistické rozcestníky, zařízení měřící stav vody ve vodním toku).


Večer představili vlastnoručně vytvořené mapy ti, kteří se zúčastnili doplňkové soutěže O nejlepší mapu na geografické téma. Sešlo se celkem pět map, které si můžete detailně prohlédnout zde

a s autory na fotografii - zleva: Ondřej Vystavěl, Vít Horáček, Lukáš Pavlásek, Jan Nykl a Jana Dandová


25. 4. museli soutěžící vyřešit úlohy práce s atlasem, písemného testu geografických znalostí a dovedností a také multimediální test.


Všichni samozřejmě vyhrát nemůžou, ale snad na Zeměpisné olympiádě strávili příjemné dva dny.


Vítězové se představují:
Kategorie C - zleva Jakub Vojtěch Roule, Matyáš Bernát, Jan Straka


Kategorie D - zleva Jan Nykl, Jakub Strašlipka, Daniel Justiz


Kategorie D, část Fyzická geografie - zleva David Mikel, Ondřej Vystavěl19.05.2017
 

Úlohy celostátního kola 2017

Zadání i řešení všech úloh v celostátním kole si můžete prohlédnout zde:

kategorie C terén zadání - kategorie C terén řešení

kategorie D terén zadání - kategorie D terén řešení

kategorie C atlas zadání - kategorie C atlas řešení

kategorie D atlas zadání - kategorie D atlas řešení

kategorie C test zadání - kategorie C test řešení

kategorie D test zadání - kategorie D test řešení

multimediální test - zvuk k multimediálnímu testu30.04.2017
 

Celostátní kolo ZO na ČT24

Ústřední kolo Zeměpisné olympiády a nová soutěž map jeho účastníků byly prezentovány v rámci reportáže a přímého vstupu z pražského Albertova v pořadu Studio 6 na ČT1, resp. ČT24. V pořadu vystoupili studentka Jana Dandová (ZŠ Dr. Tyrše v České Lípě) se svou mapou, která vyhrála kategorii hodnocení účastníků ústředního kola ZO, a za odbornou porotu soutěže pak dr. Jan D. Bláha (UJEP v Ústí nad Labem), který také představil, jak vzniká podrobná mapa v dosud málo probádaném terénu pohoří Saruwaged Range na Nové Guineji (reportáž naleznete v čase 2:18:00).

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096902795-studio-6/217411010100425

video zde

27.04.2017
 

Výsledky celostátního kola ZO 2017

klikněte pro zobrazení podrobností
Celostátní kolo ZO 2017 je již úspěšně za námi. V kategorii C vybojoval 3. místo Jakub Vojtěch Roule (Soukromé gymnázium ARCUS s.r.o., Bratří Venclíků, Praha 9), 2. místo Jan Straka (ZŠ s MŠ Tlučná) a 1. místo Matyáš Bernát (Gymnázium Jana Keplera, Praha 6). Prvenství v kategorii D připadlo Jakubu Strašlipkovi (Gymnázium F. X. Šaldy, Liberec), loňskému vítězi kategorie C, který spolu s Janem Nyklem (Gymnázium a SOŠ dr. V. Šmejkala, Ústí nad Labem), Danielem Justizem (Gymnázium J. Barranda, Beroun) a Ondřejem Vystavělem (Slovanské gymnázium, Olomouc) odjede reprezentovat Česko na Mezinárodní geografickou olympiádu do Srbska. Další čtyřčlenný tým ve složení Jan Táborský (Gymnázium Českolipská, Praha 9), Dominik Havel (Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové), Vojtěch Nováček (Gymnázium Mikulášské nám. 23 Plzeň) a Vojtěch Turland (Gymnázium a ZUŠ Riegrova Šlapanice) mají možnost zavítat na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi do Francie. Součástí celostátního kola ZO byla i doplňková soutěž o nejlepší mapu na geografické téma, kde 3. místo a hlavní cenu publika získala Jana Dandová (ZŠ Dr. Miroslava Tyrše, Mánesova 1526, Česká Lípa), 2. místo obsadil Ondřej Vystavěl (Slovanské gymnázium, tř. Jiřího z Poděbrad 13, Olomouc) a vítězem se stal Lukáš Pavlásek (Gymnázium a SOŠ Sokolovská 34, Rýmařov).
Kompletní výsledkové listiny naleznete v PDF příloze.

26.04.2017
 

Knihy testů Zeměpisné olympiády

Pod hlavičkou České geografické společnosti byly vytvořeny tři souhrnné recenzované knihy testů úloh Zeměpisné olympiády, každá přibližně okolo 300 stran (a zejména 30 MB). Knihy nebudou v tištěné, ale zůstanou pouze v elektronické podobě. Jsou ke stažení na tomto webu v pravém horním rohu základní stránky pod odkazem “Testy”. Na konci každého ročníku je zařazena příslušná souhrnná kniha. Knihy nepřinášejí žádné zásadní novinky, které byste neznali, ale jsou jednoduchým pomocníkem pro učitele i soutěžící, kteří nechtějí stahovat z internetu jeden test po druhém, a chtějí si stáhnout publikaci, kde mají vše souhrnně pohromadě.

12.02.2016
 

Kde bude Mezinárodní geografická olympiáda iGeo v dalších letech

2018 Kanada
2019 Hong Kong
2020 Turecko

01.12.2015
 


   
 © GEO v1.22 (10-04-2017)